United Chemi-Con ELXV101ELL120MFB5D
ELXV101ELL120MFB5D
Part No.:
ELXV101ELL120MFB5D
Datasheet:
ShinYuaELXV101ELL120MFB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 12UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
30 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
150 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.1 Ohms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)