United Chemi-Con ELXV101ELL180MF15D
ELXV101ELL180MF15D
Part No.:
ELXV101ELL180MF15D
Datasheet:
ShinYuaELXV101ELL180MF15D.pdf
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
44 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
220 mA @ 100 kHz
Impedance:
620 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)