United Chemi-Con ELXV101ELL330MJ16S
ELXV101ELL330MJ16S
Part No.:
ELXV101ELL330MJ16S
Datasheet:
ShinYuaELXV101ELL330MJ16S.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
175 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
500 mA @ 100 kHz
Impedance:
330 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)