United Chemi-Con ELXV101ETD5R6MEB5D
ELXV101ETD5R6MEB5D
Part No.:
ELXV101ETD5R6MEB5D
Datasheet:
ShinYuaELXV101ETD5R6MEB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 5.6UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
100 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.9 Ohms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)