United Chemi-Con ELXV160ELL271MH12D
ELXV160ELL271MH12D
Part No.:
ELXV160ELL271MH12D
Datasheet:
ShinYuaELXV160ELL271MH12D.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
228.25 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
415 mA @ 100 kHz
Impedance:
200 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)