United Chemi-Con ELXV160ETC471MH20D
ELXV160ETC471MH20D
Part No.:
ELXV160ETC471MH20D
Datasheet:
ShinYuaELXV160ETC471MH20D.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
352 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
640 mA @ 100 kHz
Impedance:
110 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)