United Chemi-Con ELXV250ELL181MJC5S
ELXV250ELL181MJC5S
Part No.:
ELXV250ELL181MJC5S
Datasheet:
ShinYuaELXV250ELL181MJC5S.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
412.75 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
635 mA @ 100 kHz
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.551 (14.00mm)