United Chemi-Con ELXV250ELL331MH20S
ELXV250ELL331MH20S
Part No.:
ELXV250ELL331MH20S
Datasheet:
ShinYuaELXV250ELL331MH20S.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
352 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
640 mA @ 100 kHz
Impedance:
110 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)