United Chemi-Con ELXV350ELL221MJ16S
ELXV350ELL221MJ16S
Part No.:
ELXV350ELL221MJ16S
Datasheet:
ShinYuaELXV350ELL221MJ16S.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
412.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
825 mA @ 100 kHz
Impedance:
84 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)