United Chemi-Con ELXV350ELL331MJ20S
ELXV350ELL331MJ20S
Part No.:
ELXV350ELL331MJ20S
Datasheet:
ShinYuaELXV350ELL331MJ20S.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
530 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.06 A @ 100 kHz
Impedance:
62 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)