United Chemi-Con ELXV350ETD181MH15D
ELXV350ETD181MH15D
Part No.:
ELXV350ETD181MH15D
Datasheet:
ShinYuaELXV350ETD181MH15D.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
198 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
495 mA @ 100 kHz
Impedance:
160 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)