United Chemi-Con ELXV350ETD221MJ16S
ELXV350ETD221MJ16S
Part No.:
ELXV350ETD221MJ16S
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaELXV350ETD221MJ16S.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
LXV
ProductStatus:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
412.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
825 mA @ 100 kHz
Impedance:
84 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)