United Chemi-Con ELXV500ELL390MFB5D
ELXV500ELL390MFB5D
Part No.:
ELXV500ELL390MFB5D
Datasheet:
ShinYuaELXV500ELL390MFB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
39 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
102 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
255 mA @ 100 kHz
Impedance:
560 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)