United Chemi-Con ELXV500ELL560MF15D
ELXV500ELL560MF15D
Part No.:
ELXV500ELL560MF15D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaELXV500ELL560MF15D.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LXV
ProductStatus:
Active
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
124 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
310 mA @ 100 kHz
Impedance:
410 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)