United Chemi-Con ELXV500ELL680MH12D
ELXV500ELL680MH12D
Part No.:
ELXV500ELL680MH12D
Datasheet:
ShinYuaELXV500ELL680MH12D.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
166 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
415 mA @ 100 kHz
Impedance:
290 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)