United Chemi-Con ELXV500ELL820MJC5S
ELXV500ELL820MJC5S
Part No.:
ELXV500ELL820MJC5S
Datasheet:
ShinYuaELXV500ELL820MJC5S.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
265 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
530 mA @ 100 kHz
Impedance:
160 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.551 (14.00mm)