United Chemi-Con ELXV630ELL120MEB5D
ELXV630ELL120MEB5D
Part No.:
ELXV630ELL120MEB5D
Datasheet:
ShinYuaELXV630ELL120MEB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 12UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
100 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.9 Ohms
LeadSpacing:
1.240 (31.50mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)