United Chemi-Con ELXV630ELL121MJ20S
ELXV630ELL121MJ20S
Part No.:
ELXV630ELL121MJ20S
Datasheet:
ShinYuaELXV630ELL121MJ20S.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
227.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
650 mA @ 100 kHz
Impedance:
160 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)