United Chemi-Con ELXV630ELL470MH12D
ELXV630ELL470MH12D
Part No.:
ELXV630ELL470MH12D
Datasheet:
ShinYuaELXV630ELL470MH12D.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
55 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
275 mA @ 100 kHz
Impedance:
490 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)