United Chemi-Con ELXV630ELL820MH20D
ELXV630ELL820MH20D
Part No.:
ELXV630ELL820MH20D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaELXV630ELL820MH20D.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LXV
ProductStatus:
Active
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
100 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
500 mA @ 100 kHz
Impedance:
210 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)