United Chemi-Con ELXV6R3ELL122MJ20S
ELXV6R3ELL122MJ20S
Part No.:
ELXV6R3ELL122MJ20S
Datasheet:
ShinYuaELXV6R3ELL122MJ20S.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
742 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.06 A @ 100 kHz
Impedance:
62 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)