United Chemi-Con ELXV800ELL270MF15D
ELXV800ELL270MF15D
Part No.:
ELXV800ELL270MF15D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaELXV800ELL270MF15D.pdf
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 80V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LXV
ProductStatus:
Active
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
44 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
220 mA @ 100 kHz
Impedance:
620 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)