United Chemi-Con ELXV800ELL330MH12D
ELXV800ELL330MH12D
Part No.:
ELXV800ELL330MH12D
Datasheet:
ShinYuaELXV800ELL330MH12D.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
55 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
275 mA @ 100 kHz
Impedance:
530 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)