United Chemi-Con ELXV800ELL470MH15D
ELXV800ELL470MH15D
Part No.:
ELXV800ELL470MH15D
Datasheet:
ShinYuaELXV800ELL470MH15D.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
72 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
360 mA @ 100 kHz
Impedance:
350 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)