United Chemi-Con ELXV800ELL560MJ16S
ELXV800ELL560MJ16S
Part No.:
ELXV800ELL560MJ16S
Datasheet:
ShinYuaELXV800ELL560MJ16S.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 80V RADIAL
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
175 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
500 mA @ 100 kHz
Impedance:
330 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)