United Chemi-Con ELXV800ELL820MJ20S
ELXV800ELL820MJ20S
Part No.:
ELXV800ELL820MJ20S
Datasheet:
ShinYuaELXV800ELL820MJ20S.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 80V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
217 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
620 mA @ 100 kHz
Impedance:
260 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)