United Chemi-Con ELXY100ETC221MF15D
ELXY100ETC221MF15D
Part No.:
ELXY100ETC221MF15D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaELXY100ETC221MF15D.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
LXY
ProductStatus:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
195 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
390 mA @ 100 kHz
Impedance:
250 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)