United Chemi-Con ELXY100ETC471MH15D
ELXY100ETC471MH15D
Part No.:
ELXY100ETC471MH15D
Datasheet:
ShinYuaELXY100ETC471MH15D.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
277.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
555 mA @ 100 kHz
Impedance:
130 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)