United Chemi-Con ELXY100ETD391MJC5S
ELXY100ETD391MJC5S
Part No.:
ELXY100ETD391MJC5S
Datasheet:
ShinYuaELXY100ETD391MJC5S.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
312.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
625 mA @ 100 kHz
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.551 (14.00mm)