United Chemi-Con ELXY160ELL560MEB5D
ELXY160ELL560MEB5D
Part No.:
ELXY160ELL560MEB5D
Datasheet:
ShinYuaELXY160ELL560MEB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
65.2 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
163 mA @ 100 kHz
Impedance:
750 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)