United Chemi-Con ELXY250ETC331MH20D
ELXY250ETC331MH20D
Part No.:
ELXY250ETC331MH20D
Datasheet:
ShinYuaELXY250ETC331MH20D.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
370 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
740 mA @ 100 kHz
Impedance:
95 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)