United Chemi-Con ELXY350ETC560MFB5D
ELXY350ETC560MFB5D
Part No.:
ELXY350ETC560MFB5D
Datasheet:
ShinYuaELXY350ETC560MFB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
LXY
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
109.2 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
273 mA @ 100 kHz
Impedance:
350 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)