United Chemi-Con ELXY350ETD121MH12D
ELXY350ETD121MH12D
Part No.:
ELXY350ETD121MH12D
Datasheet:
ShinYuaELXY350ETD121MH12D.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
178 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
445 mA @ 100 kHz
Impedance:
170 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)