United Chemi-Con ELXY500ETC560MF15D
ELXY500ETC560MF15D
Part No.:
ELXY500ETC560MF15D
Datasheet:
ShinYuaELXY500ETC560MF15D.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
LXY
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
124 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
310 mA @ 100 kHz
Impedance:
340 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)