United Chemi-Con ELXY630EFC470MH12D
ELXY630EFC470MH12D
Part No.:
ELXY630EFC470MH12D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaELXY630EFC470MH12D.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
LXY
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
109.6 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
274 mA @ 100 kHz
Impedance:
470 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)