United Chemi-Con ELXY630ELL560MJC5S
ELXY630ELL560MJC5S
Part No.:
ELXY630ELL560MJC5S
Datasheet:
ShinYuaELXY630ELL560MJC5S.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
167.2 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
418 mA @ 100 kHz
Impedance:
270 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.551 (14.00mm)