United Chemi-Con ELXZ160ETD101MFB5D
ELXZ160ETD101MFB5D
Part No.:
ELXZ160ETD101MFB5D
Datasheet:
ShinYuaELXZ160ETD101MFB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
LXZ
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
116 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
290 mA @ 100 kHz
Impedance:
250 mOhms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)