United Chemi-Con ELXZ250ELL391MH20D
ELXZ250ELL391MH20D
Part No.:
ELXZ250ELL391MH20D
Datasheet:
ShinYuaELXZ250ELL391MH20D.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
405 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
810 mA @ 100 kHz
Impedance:
80 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)