United Chemi-Con ELXZ250ETC221MH12D
ELXZ250ETC221MH12D
Part No.:
ELXZ250ETC221MH12D
Datasheet:
ShinYuaELXZ250ETC221MH12D.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
LXZ
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
277.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
555 mA @ 100 kHz
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)