United Chemi-Con ELXZ350EC3151MH12D
ELXZ350EC3151MH12D
Part No.:
ELXZ350EC3151MH12D
Datasheet:
ShinYuaELXZ350EC3151MH12D.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
222 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
555 mA @ 100 kHz
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)