United Chemi-Con ELXZ500ETC101MH12D
ELXZ500ETC101MH12D
Part No.:
ELXZ500ETC101MH12D
Datasheet:
ShinYuaELXZ500ETC101MH12D.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
194 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
485 mA @ 100 kHz
Impedance:
220 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)