United Chemi-Con ELXZ630ETC151MH20D
ELXZ630ETC151MH20D
Part No.:
ELXZ630ETC151MH20D
Datasheet:
ShinYuaELXZ630ETC151MH20D.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
LXZ
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
276 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
690 mA @ 100 kHz
Impedance:
210 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)