Amphenol Anytek EM1071500000G
EM1071500000G
Part No.:
EM1071500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaEM1071500000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 10POS 45DEG 5MM
Packaging:
Bulk
Series:
EM
ProductStatus:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
NumberofPositions:
10
PositionsPerLevel:
10
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.197 (5.00mm)
HeaderOrientation:
PlugWireEntry:
45°
TerminationStyle:
Screw
MountingType:
Free Hanging (In-Line)
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
20 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
12-22 AWG
WireGaugeorRange-mm²:
Color:
Green
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C