Taiyo Yuden EMK316BBJ476ML-T
EMK316BBJ476ML-T
Part No.:
EMK316BBJ476ML-T
Datasheet:
ShinYuaEMK316BBJ476ML-T.pdf
Description:
CAP CER 47UF 16V X5R 1206
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
X5R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
SMPS Filtering
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.075 (1.90mm)