Taiyo Yuden EMK316BJ475KLHT
EMK316BJ475KLHT
Part No.:
EMK316BJ475KLHT
Datasheet:
ShinYuaEMK316BJ475KLHT.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
X5R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.071 (1.80mm)