United Chemi-Con EMLA160ADA330MF61G
EMLA160ADA330MF61G
Part No.:
EMLA160ADA330MF61G
Datasheet:
ShinYuaEMLA160ADA330MF61G.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
56 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
140 mA @ 100 kHz
Impedance:
700 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.240 (6.10mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)