United Chemi-Con EMLE350ADA4R7MD73G
EMLE350ADA4R7MD73G
Part No.:
EMLE350ADA4R7MD73G
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEMLE350ADA4R7MD73G.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Alchip™- MLE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
15 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
22.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.287 (7.30mm)
SurfaceMountLandSize:
0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)