United Chemi-Con EMLE6R3ADA470ME73G
EMLE6R3ADA470ME73G
Part No.:
EMLE6R3ADA470ME73G
Datasheet:
ShinYuaEMLE6R3ADA470ME73G.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Series:
Alchip™- MLE
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
36 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
38.88 mA @ 100 kHz
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.287 (7.30mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)