United Chemi-Con EMVA4R0ADA331MF80G
EMVA4R0ADA331MF80G
Part No.:
EMVA4R0ADA331MF80G
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEMVA4R0ADA331MF80G.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 4V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Alchip™- MVA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
4 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
135 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
145.8 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)