United Chemi-Con EMVA630ADA3R3ME55G
EMVA630ADA3R3ME55G
Part No.:
EMVA630ADA3R3ME55G
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEMVA630ADA3R3ME55G.pdf
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Alchip™- MVA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
17 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
25.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.205 (5.20mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)